Tether kryptomena kryta dolary nebo poradny podvod - Tajnou metodou jsem zbohatl a vydělávám 200 000 Kč měsíčně.
More information
Tomáš Stodola
26.06. 2018 00:00  | 

S úspěchem kryptoměn se vynořila jasná potřeba - mít nástroj, který v sobě spojuje výhody kryptoměn (jako je skoro okamžitá převoditelnost a nízké transakční náklady) a zároveň klasické měny jako třeba amerického dolaru (tedy výhody jako relativně stálá hodnota a široké využívání jako účetní jednotka). Něco takového vlastně není těžké vytvořit.

Firma Tether tedy už v roce 2014 přišla s jednoduchým konceptem, tehdy ještě pod názvem Realcoin. Vytvořila kryptoměnu, takzvaný Tether (USDT), která má fungovat tak, že za každou vytvořenou jednotku tetheru firma složí na bankovní účet jeden dolar. Vznikne tak kryptoměna krytá (a potenciálně směnitelná) reálnou měnou.

Ukázalo se, že to byl dobrý nápad. Postupně vzniklo tetherů asi za 2,5 miliardy dolarů (přibližně 15. místo mezi kryptoměnami co do tržní kapitalizace). Co je ale ještě důležitější, tato kryptoměna našla své speciální využití pro velkou část obchodníků a burz s kryptoměnami.

Pokud máte něco, co má stabilní hodnotu jednoho dolaru, ale jinak s tím můžete zacházet jako s ostatními kryptoměnami - tedy převádět to téměř zadarmo a během pár vteřin mezi různými účty, tak například najednou už nemusíte, jako bitcoinová burza, řešit, jak si k vám klienti mohou uložit skutečné peníze. Nemusíte čekat, až dolary za několik dní (nebo i déle) dorazí klasickým bankovním převodem. Z tetheru (USDT) se stal nástroj, jak stěhovat své peníze z burzy na burzu a místo, kam si odložit svoji investici, pokud nechcete být vystaveni změnám ceny.

Zatím to vypadá jako skvělý nápad, díky kterému se podařilo spojit to nejlepší z obou světů a vznikla další přidaná hodnota pro uživatele. V září 2017 vyšlo několik nadšených článků i ve velkých médiích, včetně Financial Times, že takhle vypadá praktická aplikace kryptoměn v reálné ekonomice. Postupně se ale začali objevovat malé háčky...

Střet zájmů?

První problém se objevil 5. listopadu 2017. A vyplaval na světlo ve stylu špionážních románů. V rámci takzvaných Paradise papers, což byla podobná sbírka uniklých dokumentů jako o rok dříve slavnější Panama papers. Kromě investic britské královské rodiny, firem Apple či Nike nebo významných mezinárodních pojišťoven v daňových rájích se totiž díky tomuto úniku dokumentů dostala na světlo světa i skutečnost, že hongkongskou firmu Tether Limited, která tethery zpravovala (a ukládala na bankovní účty odpovídající dolary) ovládají stejní lidé, jako jednu z největších světových burz na kryptoměny - Bitfinex. Na první pohled to není velký problém. Ale proč to tajili?

Hackeři ukradli 30 milionů?

Ve chvíli, kdy začali sílit nepříjemné dotazy na to, kdo tether a jeho mateřskou firmu vlastně řídí, přišla další rána. Nebo to možná byl chytře vykonstruovaný tah k odvedení pozornosti. Hackeři prý ukradli tethery v hodnotě asi 30 milionů dolarů. Na to bylo třeba reagovat. Omezili se služby a nějakou dobu se neobchodovalo. Ani nebylo možné tethery vyměnit za reálné dolary. Tím firma zabránila \"runu na banku\" a okamžitému kolapsu hodnoty USDT. Ale objevili se další otázky. A problémy.

Kde jsou ty peníze?

V tomto krizovém období (začátek prosince 2017) se investoři logicky začali zajímat o to, zda bude k dispozici dost dolarů, aby bylo možné všechny držitele USDT vyplatit 1:1. A ukázalo se, že to nikdo neví a nedokáže říci. Firma Tether slíbila auditní výrok v tom smyslu. Ale ukázalo se, že není možné ho získat. Není to nezbytně tím, že by to celé byl podvod. Jen prostě neexistují auditní postupy, které by to dokázali standardním způsobem ověřit. A tedy není žádná auditní firma, která by byla takový nález ochotná vydat.

Firma Tether se celou situaci snažila zachránit tím, že získala vyjádření renomované právnické firmy, která konstatovala, že k 1.6. 2018 bylo na účtech firmy více peněz, než je vydaných USDT, a to asi o 50 milionů dolarů. Dokument byl ale velmi opatrně formulován a mimo jiné konstatuje, že je to informace pouze pro management společnosti a nikdo jiný by se jí neměl řídit. Co je ještě větší zádrhel, zpráva se nijak nevyjadřuje ke stavu před 1.6. a poté, ani nepokrývá ostatní závazky firmy. Stále tedy trvá situace, že nikdo nedokáže říci, zda je peněz dost nebo není. Kdyby totiž peněz dost nebylo, znamenalo by to, že firma se dopustila cenové manipulace a vycucala si peníze jen tak z prstu. A tím to nekončí. Použila je pak na nákup bitcoinů...

Není to můj problém. Možná je!

I když nevlastníme ani jeden stablecoin a problémy s jejich obchodováním se nás nijak nedotkly, přesto na nás možná tato šaráda má nějaký dopad. Vydavatel USDT je přímo napojen na jednu z největších burz s kryptoměnami. A na této burze (i na mnoha jiných) se v roce 2017 čile nakupoval bitcoin, což vedlo tehdy k velkému nárůstu ceny.

Jenže za co se tehdy rostoucí bitcoin nakupoval? Nejen za dolary, ale z velké části také za USDT. Loňský růst cen bitcoinu byl tedy tažen i měnou, o které všichni předpokládali, že má cenu dolaru, i když možná takovou cenu vůbec nemá. Cenová manipulace se tedy týká nejen USDT, ale do určité míry i bitcoinu, který by bez důvěru v pevnou cenu USDT nejspíš nevystoupal tak vysoko. To je tedy možná důvod, proč majitelé tajili vazbu mezi Tetherem a Bitfinexem. Aby bylo možné za uměle nafouknuté USDT nakoupit ještě bitcoiny a vydělat na manipulaci s cenou další kryptoměny. Té suverénně největší.

Zajímavé je, že všechny pochybnosti kolem USDT nemají velký dopad na jeho kurz. Drží se stále kolem 1 USD. Minimum bylo 0,93 USD. Maximum bylo krátce poté 1,05 USD. Ale většinu času se kurz drží tvrdohlavě velmi blízko 1 USD.

Dá se tady někomu věřit?

Nedá. Ale to platí i mimo svět kryptoměn. Že nemůžete něčemu věřit ještě neznamená, že na tom nejde vydělat. Jen je potřeba si dávat pozor.

Zaregistrujte se - Život je příliš krátký na to, abyste byli chudí. tether, kryptoměny, bitcoin, investování, online, stablecion, USDT
Start now

Vydělejte ve třech jednoduchých krocích!

Moji metodu nelze používat všude. Většina bank a obchodníků neví, o co se jedná. A pokud to ví, v žádném případě investování do binárních kryptoměnových opcí neposkytují běžným lidem. Proto je důležité vybrat si spolehlivého a licencovaného obchodníka, který Vám umožní vydělávat. Uvádím tu mé dva nejoblíbenější. Registrujte se na jednom z nich - případně můžete na obou. Oba dva nabízejí rady, videotutoriály a osobního poradce - všechno samozřejmě zdarma.

Vyzkoušejte si strategii s demoverzí:

  Make Money Robot

Základní robot, který vám umožní obchodovat binární opce automaticky, i když jste začátečník.
Moje rada: Doporučuji obchodovat měnové páry, například EUR/USD nebo CNY/USD.
Minimální vklad: $200
 

  Binomo

Tiburo Corporation Ltd
Moderní broker s nízkou minimální požadovanou částkou vkladu
Moje rada: Broker vám umožní obchodování nonstop včetně víkendů, a to již od nízké částky 1$
Minimální vklad: $10
 
 


  Ludek Cerny (37.188.128.*) napsal/a

Zisk/ztráta 50/50

Mám dotaz v jaký okamžik nebo po jakou dobu je platný příkaz?Zda může během platnosti příkazu kolísat hodnota a co potom platí,v době poklesu zadám příkaz na pokles a cena půjde dolů ale na konci příkazu půjde nahoru , ale nedosáhne hranice jako při zadání příkazu .Jaký bude výsledek?Zisk/Ztráta
Luděk Černý

  Tomas Husak (194.228.79.*) napsal/a

Vás příběh je zajimavy a opravdu mě zajímá. Chtěl bych se jen zeptat, kde přesně tipujete na pokles či růst bitcoinu. Nikde jsem nic slušného nenašel. Mohl by jste mi zaslat nějaký odkaz. Dekuji

  jarda (2a00:ca8:a14:5340:2826:8177:aa7c) napsal/a

chci!    www.muzikaostrava.cz

vědět bližší info. Díky moc!

  Karel Hais (89.239.24.*) napsal/a

ID

Dobrý den.
Snažím se zaregistrovat na High Low a už nevím, jaké doklady by chtěli, aby mě povolil registraci. Dokážete poradit?
Děkuji
K.

  Monika (2a00:1028:838a:5e42:f8fe:3d17:5d) napsal/a

Dotaz jak získat rychle peníze

Dobrý večer, s přítelem hledáme způsob jak si rychle vydělat peníze můžete poradit nebo podat bližší informace?

  Adriana (77.234.40.*) napsal/a

Bitcoin Vs Litecoin, VS Ethereum    IQoption

Třeba nastane doba, cca rok 2030 a zaniknou papírové peníze a všude se bude obchodovat jen s Altcoiny , bitecoiny... no bude to zajímavá doba. Ahoj Adriana Litecoinová.

  Petr Kvintus (89.111.110.*) napsal/a

Investice peněz na účet    IQ option

Dobrý den
Nejdou mi vložit peníze kartou na účet IQ option, nevíte proč?
Děkuji

  Věra (109.81.209.*) napsal/a

skrill    ještě na žádném,teprve začínám,poradíte mi?

Dobrý den,založila jsem si účet na Skrillu,uvádíte,že pro převody nebudu potřebovat kartu s povolenými internet.transakcemi,že převody jsou okamžité,ptám se ,zda si finační částku pro obchodování mám vložit na Skrill a jak to mám provést,zda v bance a jestli si částku mohu vložit v Kč,když účet na Skrillu mám v eurech ,mnohokrát děkuji za odpověď

  Roman (86.49.226.*) napsal/a

zkušenosti    žádném

Dobrý den, je to zajímavé, času je málo. Mohu se zeptat: je možné se stát tichým společníkem, vklad 1000usd.

  Milan (77.104.220.*) napsal/a

Optání

Dobrý den já začínám na ( iForexU ) kde jste začal a vydělal...
nevíte zda se dá vydělat někde bez pomocí vlastních peněz podobným zpusobem?
Děkuji za odpověd ...

Všechny komentáře (v novém okně)
 
 
 

 Přidejte nový komentář!

Zeptejte se na cokoliv nebo se podělte o zkušenosti
Na Váš email ihned obdržíte podrobné informace.